5 shenja që ti ke nevojë të udhëtosh

Je kafshuar nga insektet e udhëtimit? E di çfarë do të thotë endacak?

Wanderlust nuk është vetëm një film. Është një fjalë që do të thotë “një dëshirë e fortë për të udhëtuar”. Shumica prej nesh jemi të kënaqur që i kemi këmbët të vendosura fort në tokë. Të tjerë, megjithatë, janë të tunduar për të vënë këpucët e tyre Pegasus dhe për të përshkuar shtigjet e ndryshme anembanë botës.

A e ke ndjerë ndonjëherë atë tundim? A keni ndjerë ndonjëherë nevojën për të parë përtej kufijve të qytetit tuaj të vogël? A jeni ndier ndonjëherë sikur e gjithë qëndrueshmëria dhe ‘rregullsia’ e jetës suaj po ju mërzit? Ndoshta vuan nga endacakja dhe as që e di.

Nëse po, ja pesë shenja që tregojnë se duhet të bësh gati valixhet dhe të udhëtosh nëpër botë:

1. Je i/e lodhur dhe vazhdimisht “mërzitesh” edhe me një mori gjërash për të bërë.

Ti e di që ende e ke atë raport për të përfunduar. E ke atë pjesë për të shkruar, por edhe me këto gjëra që të mbajnë të zënë, nuk ndihesh i plotësuar. Dokumentet të mbajnë të zënë, por nuk të bëjnë më të lumtur. Je lodhur nga afatet dhe ke nevojë për diçka tjetër për të bërë.

2. Po pyesni veten se si do të dukej pasaporta juaj ose Viza me pulla nga vendet e tjera.

Pas marrjes së një pasaporte, e ke parë herë pas here dhe megjithëse nga vendet që doje të vizitoje, ndërsa psherëtinje në divan ose ngecje në kubiken tënde në punë. Nëse e mban pasaportën në punë, atëherë duhet të udhëtosh me të vërtetë.

3. E keni vënë re veten duke parë me pendesë fotografitë e vendeve të tjera ose duke vështruar e duke pyetur veten për hartat.

Nuk ka shenjë më të mirë që tregon se dëshiron të udhëtosh sesa të shikosh me dëshirë fotografitë e Himalajave ose ujëvarave të Niagarës, ose të kesh fotot e Murit të Madh të Kinës në desktopin tënd. Mund të kesh edhe një hartë në mur në dhomën tënde.

4. Ju keni shikuar në faqet e linjave ajrore një herë gjatë një pushimi pune.

Dora jote ndoshta qëndronte pezull mbi mausin, duke dashur të rezervoj një fluturim, por duke menduar se kishe ende shumë gjëra për të bërë, dhe fluturimi kërkon shumë para.

5. Ke parë dhe lexuar artikuj të tillë që të bërtasin që të shkosh dhe të udhëtosh!

Po, një shenjë e qartë se duhet të udhëtosh është se dëshiron që të tjerët të të shtyjnë të bësh gati valixhet dhe të shohësh diçka ndryshe të paktën një herë.

Të udhëtosh nëpër botë nuk është njësoj si “të marrësh pushime” ose “të udhëtosh nëpër vende piktoreske”. Udhëtimi nuk është në kërkim të hoteleve luksoze me mjedise të plota, apo të bësh “selfie” çdo tridhjetë sekonda. Të udhëtosh është të mësosh. Të udhëtosh është të zhysësh veten në një kulturë të re dhe të përjetosh zakone të ndryshme dhe të jesh I humbur në një mënyrë të mirë.

E di se ke vërtet nevojë të udhëtosh kur mendon se jeta jote po bëhet e kot, monotone dhe tepër e mërzitshme për të mirën tënde. Ju e dini se është koha për t’u hedhur në një qilim magjik dhe për të parë botën – për të parë se pavarësisht se keni zënë një hapësirë të vogël në botë, ju jeni pjesë e një vendi më të madh dhe të bukur që ka ende kaq shumë gjëra për të ofruar.

Dhe shenja tjetër më e qartë se duhet të udhëtosh? Ti e lexove këtë postim nga fillimi në fund.

“Udhëtimi – të lë pa fjalë, pastaj të kthen në një tregimtar.” ~ Ibn Battuta

 

Shkruar nga Rhymis/ Krijues i Self-Help Archive…

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: